polskiekoty / O czym musimy pamiętać? / Higiena 

Higiena

Koty nie używają tak jak inne zwierzęta jakichkolwiek zbiorników wodnych do mycia się. Myją się kilkakrotnie w ciągu dnia, intensywnie liżąc skórę, a tam gdzie nie sięgają językiem - zwilżoną językiem łapą, wycierają dokładnie całe ciało. Język kota jest szorstki, przez co skutecznie usuwa brud z futra.

Koty, kotki, koteczki, zabawne kocięta   

Co odpowiedzialny właściciel powinien zapewnić swojemu kotu?

    Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy prawidłowo kota żywić, starannie pielęgnować i traktować ze zrozumieniem przejawy kociej natury. Dbajmy też o dobrą kondycję psychiczną naszego podopiecznego, gdyż koty również popadają w apatię i depresję, co może nawet doprowadzić do choroby psychicznej. Prawidłowo pielęgnowany i poddawany szczepieniom kot będzie żył 14 lat lub więcej. Zdrowy kot jest ruchliwy, pełen ciekawości, bawi się chętnie i od małego myje regularnie i dokładnie. Oznakami dobrej kondycji kota są też: gęsta lśniąca sierść, czyste oczy i uszy, zdrowe zęby i różowe dziąsła. Gdy nasz kot zachoruje, nie ociągajmy się z pójściem do lekarza weterynarii.

    Niezbędną ochroną przed chorobami są szczepienia ochronne. Kot niezaszczepiony może zachorować na choroby infekcyjne, które najczęściej są śmiertelne. Następnym działaniem z zakresu zdrowia jest odrobaczanie, które musi być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza u kotów biegających swobodnie.

Szczepienia ochronne

    Szczepienia zapobiegają następującym chorobom zakaźnym: panleukopenia kotów (zaraza), zakaźny katar, białaczka i wścieklizna. Dopóki kocię ssie matkę (8-10 tygodni) przeciwciała otrzymuje bezpośrednio z mleka. Po odstawieniu musi być zaszczepione. Przedtem należy kotka odrobaczyć. Szczepienia dokonuje lekarz weterynarii, on też odnotowuje to w książeczce zdrowia oraz wyznacza termin następnego. Szczepienia wymagane są również przy wyjazdach za granicę. Ponieważ w różnych krajach obowiązują różne przepisy, trzeba odpowiednio wcześniej uzyskać informację u lekarza weterynarii.

    Koty zapadają też na choroby, na które do tej pory nie istnieją szczepionki. Należą do nich: infekcyjne zapalenie otrzewnej (FIP), choroba Aujeszky"ego, kocie AIDS (Feline Immundeficiency Virus FIV). Więcej na ten temat w dziale Kocie choroby.

 

Plan szczepień 

Choroba Szczepienie podstawowe Szczepienie powtórne
panleukopenia 2 razy w odstępie 3-4 tygodni co 2 lata*
zakaźny katar 2 razy w odstępie 3-4 tygodni co rok
białaczka 2 razy w odstępie 3-4 tygodni co rok
wścieklizna raz co rok
* Przy zastosowaniu szczepionki z zabitych zarazków - co rok.


 

 
   O czym musimy pamiętać?
      Higiena
      Zachowania społeczne
   Polskiekoty

 
Copyright ©2008 by polskiekoty
Kreator Stron www