polskiekoty / O czym musimy pamiętać? / Zachowania społeczne 

Zachowania społeczne

Koty są często opisywane jako zwierzęta samotne. W rzeczywistości jednak koty są z natury towarzyskie. Mają słabo rozwinięty instynkt stadny; oznacza to, że w stanie dzikim koty same dbają o swoje podstawowe potrzeby (bezpieczeństwo, pożywienie). Dzikie koty żyją najczęściej w koloniach, lecz nie tworzą stada, gdyż każdy osobnik dba sam o siebie. Starsze koty niekiedy wykazują agresję wobec młodych.

Relacje pomiędzy ludźmi i kotami domowymi przez tysiące lat nabrało cech symbiozy. Koty dostrzegają różnice gatunków i wiedzą, że ich opiekunowie nie są kotami. Potwierdza to różnica między językiem ciała używanym przez kota w kontaktach z ludźmi i przedstawicielami swojego gatunku. Niektórzy zoolodzy uważają, że kot traktuje opiekuna jak zastępczą matkę, pozostając w stanie "przedłużonego dzieciństwa".

Kot nie znosi złego traktowania i jest pod tym względem bardzo pamiętliwy. Dobrze traktowany, przywiązuje się do swego właściciela i na swój powściągliwy sposób okazuje mu przyjazne uczucia (wybiega na spotkanie, towarzyszy przy pracy, domaga się głaskania itp.) Niektóre koty można nauczyć prostych sztuczek, np "proszenia" o jedzenie. Skarcony, nie atakuje swego właściciela, ale się nań "obraża". Nie rozumie i nie ma poczucia "winy" w ludzkim tego słowa znaczeniu. Toteż po kilku godzinach przychodzi z "propozycją pojednania".

          

Zachowania kotów

Często można zasłyszeć, że koty są fałszywe. Tymczasem mowa ich ciała jest bardzo bogata. Ten artykuł pokrótce przybliży czego możemy spodziewać się po kocie w danym momencie.

 

Mowa kota - współgranie mowy ciała i dźwięków

    Trudno nam zrozumieć, dlaczego kot, który przed chwilą był przymilnym puszystym zwierzątkiem, w jednej chwili zamienia się we wściekłego drapieżnika. Jesteśmy zaskoczeni i bezradni. Czyny kota są jego mową. Ciałem wyraża to, co my wyrażamy słowami. Mowie ciała towarzyszą czasami odpowiednie do nastroju dźwięki.

Zadowolenie

    Gdy kot siedzi przyjazny, odprężony, uszy ma skierowane do przodu i lekko na zewnątrz, wąsy sterczą na boki i są prawie nieruchome. Oczy patrzą spokojnie, a czasami są zmrużone. Podchodzi do nas miaucząc, pozdrawia wysoko uniesionym ogonem i podniesioną głową. Jeżeli siądziemy w swoim ulubionym fotelu, kot wskoczy natychmiast na kolana, kręci się i drepce tak długo, aż nasze nogi i brzuch przyjmą położenie wygodne dla niego i zaczyna mruczeć. Mruczenie jest objawem poczucia bezpieczeństwa i błogostanu, a terapeutyczne oddziaływanie tego dźwięku zna każdy posiadacz kota.

Napięcie

    Po oczach kota nie można poznać tego stanu. Są jak zawsze duże i nie wyrażają żadnego uczucia. Za to uszy są postawione i skierowane ku przodowi. Wąsy też są skierowane do przodu i szeroko rozłożone. Chociaż kot zachowuje się jeszcze całkiem spokojnie, w całej postaci można wyczuć napięcie, a widocznym tego objawem jest miarowo poruszający się koniec ogona.

Obrona

    Sygnalizowanie zamiaru obrony jest subtelne i można je nieprawidłowo zrozumieć, a pomyłka taka może nam boleśnie dać o sobie znać. Kot spokojnie siedzi na grzejniku, łapy grzecznie ułożone obok siebie, ogon zawinięty. Milutki, myślimy sobie, i chcemy go pocałować w nos. Nie zwróciliśmy jednak uwagi, że uszy opuszczone są na bok, źrenice rozszerzone i wąsy skierowane do tyłu, co sygnalizuje co najmniej rezerwę. Jeśli człowiek nie odbiera tych sygnałów, kot przechodzi do obrony i albo ugryzie, albo podrapie.

Strach

    Strach szybko przechodzi w obronę. Musimy mieć tego świadomość, gdy chcemy, na przykład schwytać kota, który się do nas przybłąkał. Wystraszony kot jeży sierść, wygina grzbiet w pałąk, nerwowo porusza ogonem z jednej strony na drugą, uszy stula na boki i ma rozszerzone źrenice. Czasami wydaje głośny pisk. Lepiej nie wyciągać do kota ręki, jeśli nie chcemy krwawych zadrapań. Wystarczy przemawiać uspokajająco.

 

    Nastrój kota widać w jego oczach. Kiedy jest przestraszony lub podekscytowany, ma duże, okrągłe źrenice. Jeśli masz na tyle odwagi, aby spojrzeć w oczy kota, kiedy jest zły, zauważysz, że jego źrenice stają się wówczas wąskie. Sposób, w jaki kot jest traktowany w początkowych latach życia, ma wpływ na jego osobowość w wieku dorosłym. Kot, który leżąc odsłania swój brzuch, jest osobnikiem ufnym. Jednak często po dotknięciu przez człowieka kot wylizuje się dokładnie, aby pozbyć się obcego zapachu. Koty lubią być głaskane, gdyż kojarzy im się to z matką. Kocięta są ciągle lizane przez matkę w pierwszych dniach życia i ludzki dotyk wywołuje u nich takie same odczucia. Machanie ogonem nie oznacza u kota złości, a stanowi jedynie oznakę zaniepokojenia lub zainteresowania. Dwa różne impulsy, na przykład chęć czmychnięcia na zewnątrz, ale także obawa przed zmoknięciem na deszczu, spowodują, że kot będzie stał w miejscu i machał ogonem.

Z przymrużeniem oka

Oto kilka zasad, które stosują chyba wszystkie koty: 

  1. Nie pozwalaj, by ktokolwiek zamykał przed tobą jakiekolwiek drzwi w domu. Aby spowodować uchylenie zamkniętych drzwi, drap i miaucz głośno. Gdy tylko ktoś zareaguje i otworzy je, odejdź. Drzwi wejściowe i prowadzące do ogrodu drzwi z tyłu domu to idealne miejsca, aby przystanąć na chwilę i zastanowić się nad własnym życiem. Stają się szczególnie atrakcyjne w bardzo zimne dni, gdy pada deszcz lub śnieg.
  2. Jeśli masz ochotę zwymiotować, biegnij do najbliższego krzesła. Jeśli akurat nie masz go w pobliżu, skorzystaj z włochatego lub orientalnego dywanu.
  3. Komputery dają ci szansę zaistnieć w świecie opiekuna. Wskakiwanie na klawiaturę, walka z kursorem na monitorze i leżenie na kolanach człowieka w pozycji, która całkowicie uniemożliwia mu pisanie, to doskonałe sposoby przyciągnięcia jego uwagi.
  4. Pracuj nad poprawą koordynacji ruchowej swoich opiekunów, gdy tylko to możliwe; szczególnie na schodach, po ciemku lub gdy niosą ciężkie przedmioty, np. mnóstwo zakupów.
  5. Mając do wyboru osobę, z którą możesz spędzać czas, zawsze wybieraj tę najbardziej zajętą i proponuj swoją pomoc.
  6. Jeśli ktoś czyta, ułóż się pomiędzy nim a książką, na linii oczu. Jeśli opiekunowie czytają gazetę, wskocz na nią. Wywołasz fajny hałas, poza tym zaskoczysz ludzi, oni uwielbiają takie niespodzianki.
  7. Od czasu do czasu zabaw się w chowanego, ukrywając się w miejscu, gdzie nikt nie będzie cię mógł znaleźć. Pozostań tam przez 3-4 godziny. Kiedy twój opiekun zacznie panikować, wyjdź. Wtedy skupisz na sobie całą jego uwagę i na pewno wpadnie ci jeszcze jakiś smakołyk. 

 
   O czym musimy pamiętać?
      Higiena
      Zachowania społeczne
   Polskiekoty

 
Copyright ©2008 by polskiekoty
Kreator Stron www